Europos geologijos tarnybų asociacijos (EuroGeoSurveys) ir Afrikos geologijos tarnybų organizacijos (OAGS) bendras projektas „Afrikos geologijos tarnybų geomokslinių žinių ir gebėjimų stiprinimas“ (PanAfGeo)
Projekto trukmė – 2017–2019 m. Projektas yra finansuojamas Europos Komisijos Vystymo ir tarptautinio bendradarbiavimo Generalinio direktorato (DG DEVCO) lėšomis. Projektą įgyvendina 12 Europos šalių geologijos tarnybų konsorciumas. Projekto koordinatorius – Prancūzijos geologijos tarnyba (BRGM). Projekto temos (work packages, WP):
- Ε WP1 – Geologinis kartografavimas;
- Ε WP2 – Mineraliniai ištekliai;
- Ε WP3 – Mažoji kasyba;
- Ε WP4 – Kasyklų aplinkos valdymas;
- Ε WP5 – Geopavojai;
- Ε WP6 – Geopaveldas;
- Ε WP7 – Geologinės informacijos valdymas;
- Ε WP8 – Informacijos sklaida.
Lietuvos geologijos tarnybos specialistai dalyvauja PanAfGeo projekto veikloje ir veda mokymus aplinkos taršos, žemės paviršiaus pokyčių stebėjimų satelitinės interferometrijos metodais, potvynių, dykumėjimo ir dirvožemio degradacijos temomis.
2017 metais geopavojų kursai vyko Pietų Afrikoje, 2018 metais – Tanzanijoje ir Zambijoje, 2019 metais – vyks Etiopijoje. Geopavojų temos koordinatorius – dr. Jonas Satkūnas, Lietuvos geologijos tarnyba (LGT), partneriai – specialistai iš Italijos (ISPRA), Slovėnijos (GeoZS) ir Lenkijos (PGI-NRI) geologijos tarnybų. Geopavojų temos koordinatorius iš OAGS – dr. Souleymane Diop (Pietų Afrikos geologijos tarnyba – Council for Geosciece).
Kursų dalyviai – Afrikos šalių geologijos tarnybų darbuotojai. Kursai teikia gerą galimybę dalyviams ne tik perteikti daugiausiai Europos geologinių tyrimų patirtį, bet ir gauti žinių apie Afrikos šalių geologinius pavojus. Jau įvykusiuose kursuose dalyvavo 91 dalyvis iš 29 Afrikos šalių.
Geologinių pavojų tyrimas ir vertinimas, deja, iki šiol yra tik antraeilis darbas daugelyje Afrikos šalių geologijos tarnybų (išskyrus Pietų Afriką, Namibiją ir dar keletą šalių), Afrikos geologijos tarnybų svarbiausia misija yra mineralinių išteklių paieška ir gavybos sąlygų sudarymas. Kokie ir kokia apimtimi vyksta Afrikos geologiniai pavojingi reiškiniai, iki šiol nėra tinkamai apibūdinta, nes trūksta sisteminių tyrimų. 2018 metais Afrikos ekonominės komisijos užsakymu atliktas tyrimas atskleidė, kad Afrikos geologijos tarnyboms trūksta žinių apie geologinius pavojus (Desktop Review of African Geological Survey Organisation Capacities and Gaps, © 2018 Economic Commission for Africa).
Dakare apie 100 m miesto teritorijos vandenynas erodavo per pastaruosius 30 metų (J. Satkūno nuotr. 2018-05)
|
Šioje vietoje (Gautengo provincija, P. Afrika) buvo planuojama statyti kaimo mokyklą, bet 2016 metais atsivėrė 60 m gylio 12 m skersmens smegduobė. Tolumoje matyti aukso kasybos atliekų kalnas. Per pastaruosius 60 metų Pietų Afrikoje užfiksuota daugiau kaip 3000 karstinių smegduobių, kurių susidarymas daugiausiai siejamas su požeminio vandens lygio pažeminimu aukso gavybos šachtose. Sukarstėjusio dolomito sluoksniai yra paplitę penkiose iš devynių PAR provincijų. Smegduobės pasiglemžė 28 žmonių gyvybę (2018 m lapkričio mėn. duomenimis) |
Po žeme deganti akmens anglis (savaiminis užsidegimas) – tai ugnies krateriai ir žemės paviršiaus įslūgos. Pietų Afrikos Mpumalanga provincija, Vitbanko akmens anglies telkinys. Efektyvių priemonų požeminiam gairui užgesinti nėra, todėl šis pavojingas reiškinys paliekamas savieigai. Degančios po žeme anglies reiškiniai taip pat vyksta Zambijoje ir Tanzanijoje.
|
Mamba Miamba kaime Kilimandžaro regione (Tanzanija) nuošliauža įvyko 2009 m. lapkritį, nusinešė 29 žmonių gyvybę, suaktyvėjo 2016 metais (J. Satkūno nuotr., 2018-01-24) |
Akra, kranto eroziją bandoma sustabdyti deponuojant į vandenyną municipalines atliekas (J. Satkūno nuotr. 2014-05) |
Plyšys žemėje Mai Mahui suswa vietovėje, didysis rifto slėnis, Kenija. (Juliet Awuor, Kenijos geologijos tarnyba, informacija) |