Geologijos fonde kaupiama, sisteminama ir teikiama valstybės institucijoms, mokslo įstaigoms ir visuomenei informacija apie žemės gelmes.

Žemės gelmių geologinių tyrimų dokumentai

Nuo 1945 metų Geologijos fonde kaupiama Lietuvos teritorijoje ir dalies su ja besiribojančiose užsienio teritorijose žemės gelmių geologinių tyrimų metu gauta informacija – geologinių tyrimų dokumentai ir jų dalys (žemėlapiai, geologiniai ir techniniai pjūviai, schemos), gręžinių pasai, geofizinių tyrimų diagramos, žemėnaudos planai ir kt. dokumentai. Šią informaciją Lietuvos geologijos tarnybai nuolat teikia visos geologinius tyrimus atliekančios įmonės.

Geologijos fonde saugomų dokumentų aprašai kaupiami Valstybinės geologijos informacinės sistemos „Bibliofondo“ posistemyje. Iki 2018 m. gruodžio 31 d. sukaupta 98 479 įrašai, saugomi UNIMARC formatu. Nuo 1999 metų kaupiami skaitmeniniai geologinių tyrimų dokumentų įrašai kompaktiniuose diskuose. 2018 metais pateikta 1 890 geologinių ataskaitų su CD, skaitmeninė informacija iš jų perkelta į duomenų bazę.

Fonde sukaupta geologinė informacija teikiama naudoti vadovaujantis Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktoriaus 2007 m. lapkričio 30 d. įsakymu Nr. 1-146 patvirtinta Lietuvos geologijos tarnyboje saugomos geologinės informacijos naudojimo tvarka (Žin., 2007, Nr. 129-5253; 2013, Nr. 1-194). Šią paslaugą gali užsisakyti fiziniai ir juridiniai asmenys. Asmuo, norintis naudotis geologijos fonde sukaupta informacija, turi pateikti prašymą raštu.

Geologijos fondo poskyris, bendradarbiaudamas su Žemės gelmių išteklių, Inžinerinės geologijos, Hidrogeologijos ir Giluminių tyrimų skyriais, pagal prašymus teikia geologinę informaciją, saugomą Geologijos fonde ir Lietuvos geologijos tarnybos informacinėse sistemose (geologinių ataskaitų ir žemėlapių skaitmenines kopijas, duomenis apie naudingųjų iškasenų telkinius, potencialius geologinės aplinkos taršos židinius, požeminio vandens gręžinius, vandenvietes ir jų apsaugos zonas, geotopus).

Geologijos fonde sukaupta informacija naudojasi Lietuvos geologijos tarnybos, kitų valstybės institucijų ir įstaigų (aplinkos apsaugos, kraštotvarkos, žemėtvarkos, mokslo įstaigų, savivaldybių ir kt.), žemės gelmių tyrimus atliekančių įmonių specialistai, aukštųjų ir aukštesniųjų mokslo įstaigų studentai bei kiti juridiniai ir fiziniai asmenys. Informacija prieinama Europos Sąjungos valstybių narių fiziniams, juridiniams asmenims ir šių asmenų grupėms, veikiančioms pagal jungtinės veiklos sutartis, kitiems užsienio subjektams, jei to nedraudžia įstatymai ar kiti teisės aktai.

 

Publikuoti leidiniai

Nuo Lietuvos geologijos tarnybos įsteigimo 1940 metais yra kaupiamas Publikuotų leidinių informacinis fondas. Jį sudaro knygos (monografijos, vadovėliai, enciklopedijos, žodynai, žinynai ir kt.), konferencijų ir simpoziumų medžiaga, periodiniai ir tęstiniai leidiniai, žemėlapiai, kompaktiniai diskai, vaizdo filmai, normatyviniai ir kiti dokumentai geologine tematika. Publikuotų leidinių informaciniu fondu gali naudotis visi Lietuvos ir užsienio piliečiai. Pirmenybė teikiama geologijos mokslo sričių specialistams. Leidiniai lankytojams iš kitų organizacijų išduodami pateikus asmens dokumentą. 

Lietuvos geologijos tarnybos Publikuotų leidinių informacinio fondo komplektavimo šaltiniai: Lietuvos leidėjai, įvairios organizacijos ir žurnalų redakcijos. Užsienio leidinių gaunama mainais iš 15 šalių. Duomenys Lietuvos geologijos bibliografijai renkami iš LGT gaunamų leidinių, taip pat iš Lietuvos akademinės elektroninės bibliotekos (eLABa) bei Gamtos tyrimo centro mokslo publikacijų duomenų bazių. Šiuo metu Publikuotų leidinių informaciniame fonde įregistruota 5 826 egzemplioriai leidinių. Iki 2018 m. gruodžio 31 d. bibliofonde sukaupta 19 067 įrašai, saugomi UNIMARC formatu.

Renkama informacija apie geologiją ir LGT veiklą iš Lietuvos spaudos. 2018 metais surinkti ir įdėti į atskirą bylą 196 bibliografiniai straipsnių aprašai.

 

Valstybinė geologijos informacinė sistema

Geologijos fonde saugomų dokumentų aprašai suvesti į Valstybinės geologijos informacinės sistemos „Bibliofondo“ posistemį. Paieška Geologijos fondo dokumentų kataloge gali naudotis visi geologinės informacijos naudotojai.

Suformuoti autorinis, teritorinis ir dalykinis Geologijos fondo dokumentų elektroniniai katalogai. Posistemyje „Bibliofondas“ sukaupti 96 236 įrašai (iki 2017 m. gruodžio 31 d.), saugomi UNIMARC formatu. Nuo 1999 metų kaupiami skaitmeniniai geologinių tyrimų dokumentų įrašai kompaktiniuose diskuose. 2017 metais gauti 1 559 kompaktiniai diskai (informacija iš CD perkelta į duomenų bazę).

 


Informaciją tvarko Inga Vilkanec
tel. (85) 233 5671, el. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Mes naudojame slapukus
Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.